


Przedszkole Bim-Bam-Bino
Aleksandrów KujawskiDomowe przedszkole – 08.04.2021 – dzieci 5-letnie
_______________________________________________________________________________________________________________________
Dzień dobry!
Zapraszam na kolejne zajęcia związane z lasem.
1. Przypomnijcie sobie czym jest las.
LAS – to nie tylko dużo drzew obok siebie, lecz to jakby „jedna wielka rodzina”. Wszystkie rośliny są sobie nawzajem potrzebne. Gęsto stojące pnie drzew tworzą zaporę przed wiatrem osłaniając mniejsze rośliny, a korony drzew zatrzymują dużo promieni słonecznych dlatego gleba jest bardziej wilgotna stąd krzewy i inne mniejsze rośliny mogą dłużej przetrwać bez deszczu nawet w upalne dni
2. „Drzewo – jak jest zbudowane?”
Namalujcie na dużej kartce (lub na arkuszu szarego papieru) sylwetę drzewa: pień, konary, gałęzie, liście oraz zaznaczcie rosnące pod ziemią korzenie.
Używamy słownictwa: korona drzewa, pień, korzenie…
Możemy pokazać dziecku także przekrój pnia – zwracamy uwagę, że każdego roku tuż pod korą powstaje kolejna warstwa drewna, zwana pierścieniem przyrostu rocznego (lub słojem), a powstaje właśnie wiosną i na początku lata.
3. Piosenka pt. „Las” – czas na wesołe śpiewanie, możemy posłuchać, zaśpiewać i zatańczyć Miłej zabawy!
4. A teraz możecie na naszym pięknym drzewie, wykonanym wcześniej, umieścić różnych mieszkańców.
Wycinamy np.: dzięcioła, nazywanego lekarzem drzew, w dziupli i na gałązce wiewiórki, w gniazdku pośród gałęzi rodzinkę ptaszków, obok drzewa rysujemy mrowisko, zza drzewa spoglądające zajączki. Teraz możemy przeliczać zwierzęta, określać, gdzie się znajdują utrwalając wyrażenia dotyczące stosunków przestrzennych (na, pod, obok, w, za , przed).
Pomocna w zadaniu może być poniższa ilustracja.
5. Zabawa pt. „Podaj dalej”
Usiądźcie na podłodze, dziecko chwyta stopami przedmiot (np. patyk, szyszka…itp.) siedząc i nie pomagając sobie rękami, podaje go innej osobie, która również musi go chwycić stopami. Przedmiot nie powinien upaść na ziemię. Zabawę można przeprowadzić z gołymi stopami – wtedy jest łatwiejsza i dodatkowo pojawiają się wrażenia dotykowe. Koniecznie pobawcie się razem z dziećmi – czy to zadanie jest łatwe? Powodzenia!
Miłej pracy.
Z niecierpliwością czekam na zdjęcia Waszych prac. Powodzenia!