• .
  • .
  • .

Omówienie zmian żywieniowych

________________________________________________________________________

Drodzy Rodzice,
mijają 3 miesiące od kiedy wprowadziliśmy w naszym przedszkolu zmiany żywieniowe.

Jesteśmy z tych zmian bardzo zadowoleni, wiemy bowiem, że dzieci, którymi się opiekujemy są żywione zgodnie z wszelkimi normami i zasadami zdrowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak Państwo wiecie odpowiednia dieta małego dziecka ma ogromny wpływ na jego rozwój, odporność, samopoczucie, zdrowie, a co istotne wykształca w małym człowieku zdrowe nawyki żywieniowe na całe życie. Przedszkole nasze prowadzi cały proces zdrowego żywienia dzieci pod okiem Kampanii ,, Zdrowy Przedszkolak”, do której się zakwalifikowało, o czym informowaliśmy  Państwa na naszej stronie internetowej. Sztab specjalistów ocenia jadłospisy, pomaga je odpowiednio ułożyć i zbilansować.
Poza tym monitorowany jest sposób przyrządzania posiłków oraz używanych składników czy przypraw.
Cały czas pracujemy jeszcze nad idealnym menu dla dzieci naszego przedszkola.

Przez 3 miesiące testowaliśmy różne potrawy i dzisiaj wiemy już, które z nich należy wyeliminować, a które na stałe zagoszczą w naszych jadłospisach.

Nie sprawdziły się i nie będziemy już proponować dzieciom: gołąbków z kaszą, sufletu sojowego, zupy cytrynowej, babki ziemniaczanej, kotletów z fasoli, makaronu razowego

Dzieci przyjęły z pewną dozą nieśmiałości, ale polubiły : koktajle owocowe, sałaty i warzywa na kanapkach, soczewicę i kaszę jaglaną jako dodatek do zup, suszone owoce

Sukcesem smakowym od pierwszego kęsa okazały się: wszelakie pasztety pieczone w przedszkolu, pasty na chleb, racuchy, makaron z pesto, kopytka dyniowe, placuszki z cukinii, ciasteczka owsiane, szarlotka z mąki razowej, ciasto marchewkowe, kolorowe ziemniaki, kiełki i prażone ziarna na kanapki, kompoty.

Dodam również, że staramy się powoli ograniczać cukier, stąd w podwieczorkach pojawiają się warzywa i owoce do pochrupania ale również zmniejszamy ilość cukru w napojach zastępując go miodem w przypadkach kwaśnych kompotów oraz wprowadzamy wodę do popicia.

Dzieciom bardzo podoba się samodzielne, środowe przygotowywanie śniadań, więc wiosną prawdopodobnie wprowadzimy kolejny taki dzień. Państwo często pytacie o przepisy, dlatego wprowadziliśmy na stronie w zakładce ,,wyżywienie” kolejną zakładkę  -,,Nasze przepisy”, w którym szefowa kuchni umieszcza przepisy na potrawy, o które Państwo dopytujecie. Zachęcam wszystkich do takich zapytań, jak również do podawania swoich przepisów, których jesteście Państwo pewni i które mogą zagościć w naszym jadłospisie.

Dziękuję bardzo wszystkim Państwu za maile oraz słowa wsparcia, zrozumienia i zadowolenia z naszej ,,kuchennej rewolucji”, które są dla nas ogromnie cenne.

Zmiana ta wymaga od dzieci, od nas – pracowników przedszkola, a w pewnym sensie także rodziców pokonania wcale nie małych trudności, często zmiany nawyków , smaków, czy przekonań, na co potrzebny jest czas i determinacja w poszukiwaniach idealnych potraw. Cel, czyli dbanie o zdrowie naszych dzieci jest jednak najważniejszy.

Jeżeli ktoś z Państwa jest mimo wszystko niezadowolony, czy zaniepokojony, to bardzo proszę kolejny raz o zgłaszanie swoich wątpliwości do nas. Ja chętnie służę pomocą , wyjaśnieniami, odpisuję na maile, odbieram telefony, umawiam się na spotkania. Koordynatorka Kampanii Zdrowy Przedszkolak zorganizuje u nas spotkanie – szkolenie ze specjalistami z dziedziny zdrowego żywienia, którzy odpowiedzą na Państwa pytania czy wątpliwości. Nie znamy jeszcze terminu tego spotkania, jak tylko zostanie ustalony, poinformujemy Państwa. O naszych zmianach informowaliśmy także pracowników Sanepidu, przeszliśmy bez zastrzeżeń niejedną kontrolę od września, mającą na celu ocenę warunków sanitarnych przygotowywania i wydawania posiłków, a także ich smaku i jakości.

Sama nie odebrałam ani jednego maila, czy telefonu z negatywnymi uwagami na temat żywienia w naszym przedszkolu, wielkie więc było nasze zdziwienie wczoraj (19.11.2013), gdy okazało się, iż ktoś z rodziców anonimowo wniósł skargę do Sanepidu, wypowiadając się, jak twierdzi w imieniu jeszcze kilku innych osób (również anonimowych ). Donos ten dotyczył złego żywienia i złych warunków sanitarnych jakie, zdaniem tej osoby, panują w przedszkolu. Niezapowiedziana kontrola, jaką wczoraj przeszliśmy z tego powodu, w porze wydawania obiadu zakończyła się protokołem, w którym zapisane zostało, iż wszelkie kontrolowane aspekty (w tym temperatura, smak i jakość potraw, a także fakt, czy dzieci zjadają  swoje porcje i czy są one odpowiedniej wielkości)  prowadzone są przez nas bez zastrzeżeń. Scan powyższego protokołu załączam. Jeśli widzą Państwo problem albo jakiś aspekt naszej pracy się Państwu nie podoba, bardzo prosimy o skierowanie swoich kroków do nas i próbę poszukania wspólnego rozwiązania  W przeciwnym razie krytyczne uwagi na nasz temat są przez nas odbierane jako niechęć Państwa do naszej placówki i jej pracowników, a istota problemu i tak pozostaje nierozwiązana.

Z wyrazami szacunku

Magda Łęgowska

Załączniki:

Protokół 1 strona, Protokół 2 strona, Protokół 3 strona