Domowe przedszkole – 25.06.2020 – dzieci starsze – zerówka

_______________________________________________________________________________________________________________________

Witajcie kochani!!!

Dla zdrowia bardzo ważne jest zbilansowane odżywianie. Zapoznajcie się z piramidą żywienia, która ułatwi Wam wybór najodpowiedniejszych produktów.

1. Piramida zdrowego żywienia dla dzieci to żywieniowy trójkąt przedstawiający sposób urozmaicenia diety w oparciu o odpowiedni dobór produktów. Spróbujcie wymienić poszczególne piętra piramidy. Wymieńcie produkty zalecane i niezalecane w zdrowym odżywianiu. Wyjaśnijcie potrzebę stosowania urozmaiconej diety.

a2506_1

PRODUKTY ZBOŻOWE Są one głównym źródłem energii, dostarczają witamin z grupy B, składników mineralnych (głównie magnezu i cynku) oraz błonnika pokarmowego. Błonnik przyśpiesza trawienie pokarmu, dając uczucie sytości oraz działa jak ‘miotełka w organizmie’ – wiąże i usuwa nadmiar toksyn z naszego organizmu. Szczególnie polecane jest pieczywo z mąk pełnoziarnistych (np. graham, razowe), a także grube kasze (gryczana, jęczmienna), płatki naturalne (np. owsiane, jęczmienne), ryż brązowy. Należy spożywać około 5 porcji produktów zbożowych w ciągu dnia.

WARZYWA To niezbędny element prawidłowo zbilansowanej diety, dają uczucie sytości, regulują pracę układu pokarmowego oraz stanowią bombę witaminowa dla dobrej kondycji naszej skóry i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Warzywa powinny stanowić podstawę każdego posiłku, a nie tylko dodatek do innych produktów na naszym talerzu. Ze względu na odmienną zawartość witamin i składników mineralnych, w codziennym menu powinny znaleźć się zarówno warzywa zielone jak i czerwone, pomarańczowe i żółte. W przypadku ograniczonego dostępu do świeżych warzyw np. w porze zimowej warto korzystać z mrożonek, ponieważ jest to najlepszy sposób konserwowania żywności, oraz kiszonek. Warzywa powinny być spożywane codziennie do wszystkich posiłków i jako przekąski (minimum 400g dziennie). Czy wiecie jakie jest najzdrowsze warzywo? (odpowiedź dla nauczyciela – wszystkie warzywa są zdrowe, ale najwięcej witamin i składników mineralnych ma jarmuż (nauczyciel pokazuje fotografie jarmużu)).

OWOCE Kolejna grupa produktów niezbędnych w odpowiednio zbilansowanej diecie. Owoców w przeciwieństwie do warzyw, nie możemy spożywać bezkarnie. Powodem tego jest wysoka zawartość w owocach naturalnego cukru – fruktozy, która szczególnie w porze wieczornej, nie jest już metabolizowana przez naszą wątrobę. Owoce powinny stanowić bazę każdego drugiego śniadania w postaci pysznej sałatki, koktajlu lub po prostu całej sztuki, jeśli to możliwe niepozbawionej najbardziej wartościowej skórki. W ciągu dnia powinniśmy spożywać 2 porcje owoców.

PRODUKTY MLECZNE Mleko, kefiry, maślanki, jogurty, sery, twarogi to bardzo ważna grupa produktów, zwłaszcza w diecie dzieci i młodzieży. Nabiał dostarcza najlepiej przyswajalnego wapnia, wysokowartościowego białka oraz witamin (głównie A, D i B2). Najważniejszym składnikiem, jest wapń, ze względu na jego ważną rolę w budowie mocnych kości i zębów. W ciągu dnia powinniśmy spożywać 3 porcje nabiału.

MIĘSO, DRÓB, WĘDLINY, RYBY, JAJA, NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH Odpowiednio zbilansowana dieta zakłada spożycie 1 porcji tej grupy produktów, bez względu na wartość energetyczną całodziennego pożywienia. Produkty mięsne, ryby, jaja są w diecie źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Mięso, drób, ryby i jaja stanowią źródło białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. W celu utrzymania dobrego stanu zdrowia warto wybierać chude gatunki mięs i ich przetwory – drób, indyk, cielęcina i chuda wołowina. W przeciwieństwie do pozostałych produktów w przypadku ryb istnieje zasada – im ryba tłustsza tym zdrowsza. Polecana będzie łosoś, makrela, śledź. Dzieję się tak, ponieważ produkty te zawierają wysoką koncentrację kwasów tłuszczowych omega 3, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zapobiegającym licznym chorobom. W owej grupie produktów znajdują się również suche nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, ciecierzyca, groch, fasola, bób) jako doskonały zamiennik mięsa i jego przetworów. Odpowiednio zbilansowana dieta zakłada spożycie przynajmniej dwa dni w tygodniu dań bezmięsnych na bazie tych cennych produktów.

TŁUSZCZE Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów, pestek, oliwek, awokado i tłuszczów roślinnych, jak np. olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek. Tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do potraw. Do smażenia poleca się stosowanie oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego bogatego w zdrowe tłuszcze. Należy również ograniczyć produkty zawierające dużo cholesterolu (głównie podroby) i niezdrowego tłuszczu (wyroby ciastkarskie, cukiernicze, margaryny twarde, produkty typu fast-food). W ciągu dnia powinniśmy spożywać nie więcej niż 2 porcje tłuszczu.

2. Wysłuchajcie piosenki o zdrowych smakach. Wymieńcie zdrowe produkty występujące w piosence.

3. Kochani stwórzcie piramidę zdrowego żywienia. Wytnijcie z gazet/opakowań potrzebne ilustracje i przyklejcie na wycięty trójkąt. Powodzenia!

a2506_2

4. Zapraszam do wykonania zadań.

a2506_3 a2506_4 a2506_5

5. Kochani zachęcam Was do przygotowania smacznej i zdrowej sałatki owocowej. Poproście o pomoc rodziców. Smacznego!!!

6. Dla zdrowia bardzo ważny jest ruch. Wykonajcie ćwiczenia zawarte w filmie: