Domowe przedszkole – 04.05.2020 – dzieci starsze – zerówka

_______________________________________________________________________________________________________________________

Drogie Przedszkolaki!

W tym tygodniu chciałybyśmy Was zabrać w podróż po Polsce i Europie. Mamy nadzieję, że proponowane ćwiczenia pogłębią Waszą wiedzę oraz chęć do poznawania naszego pięknego kraju. Miłej zabawy!

1. Na początek zabawa z rymowanką. Potrzebujemy do niej monetę o dowolnym nominale (1 złoty, dwa złote).
Dziecko wspólnie z Rodzicem recytuje wierszyk. Po wyrecytowaniu na zmianę raz Dziecko raz Rodzic podrzuca monetą. Jeśli wypadnie orzeł, Rodzic wymienia dowolny wyraz (np. Polak, Polska, herb, flaga, góry, Tatry, kraj, symbol, stolica, miasto, syrenka, smok), a dziecko dzieli go na głoski. Jeśli wypadnie reszka, przedszkolak wymyśla ćwiczenie, zadanie, które wykonują wszyscy uczestnicy zabawy (np. podskoki, przysiady, skłony).
Po utrwaleniu rymowanki, można zmodyfikować zabawę o podawanie sobie monety w trakcie recytowania: Recytujemy rymowankę, podając sobie jednocześnie monetę, ten, któremu moneta pozostanie w dłoniach na zakończenie rymowanki, podrzuca ją.

Orzeł czy reszka? (Joanna Wołoch)
„Pędzi po kole srebrna moneta,
z ręki do ręki szybko ucieka.
Jeśli wyrzucisz reszkę, to wiesz –
wykonaj ćwiczenie takie, jak chcesz.
Kiedy orzełek na rękę spadnie,
podziel wyraz na głoski ładnie.”

2. „Z czego słynie Polska?” – ćwiczenia klasyfikacyjne.

Przyjrzyjcie się poniższym obrazkom. Spróbujcie podzielić je na dwie grupy: Polska i Świat. Wskażcie obrazki, które są związane z Polską. Pozostałe określcie, jako Świat.
Innym wariantem wykonania zadania, jest wydrukowanie obrazków i wycięcie ich przez dziecko. Rodzic, bądź dziecko piszą na kartce wyrazy: Polska, Świat (wzory wyrazów podane w zadaniu nr 7). Dziecko układa pod wyrazami odpowiednie obrazki. (źródło ilustracji: Internet)

a0405_1 a0405_2

2. Zachęcamy do obejrzenia filmu o Polsce i symbolach narodowych:

3. Pora na troszkę ruchu, pamiętacie piosenkę „Boogie Woogie”? Zatańczmy:

4. „Gdzie jest flaga Polski?” – poszukiwania rozpoczynamy od obrazka flagi Polski, kierując się strzałkami, klikamy myszką w pole, gdzie nas one zaprowadzą: LINK

 

5. Wykreślanka wyrazowa – odszukajcie ukryte wyrazy. Każdy odnaleziony wyraz pokolorujcie innym kolorem. Wyrazy ukryły się poziomo lub pionowo:

Wyrazy do wyszukania:
• flaga
• mapa
• Polska
• moneta
• godło
• herb

a0405_3

6. Poćwiczmy pisanie. Do wyboru szlaczki do druku z poniższej strony: LINK

Lub wyrazy i zdanie. Zachęcamy do wydrukowania strony i zapisania wyrazów obok tych podanych, zdanie zaś można przepisać w liniach poniżej:

a0405_4