• .
  • .
  • .

Program “Dobrze jemy”

_______________________________________________________________________________________________________________________

Od lat kierujemy się zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, ponieważ wiemy, jak ogromne znaczenie ma kształtowanie odpowiednich nawyków od najmłodszych lat. Dlatego zrobiliśmy rewolucję kuchenną i w naszych jadłospisach nie znajdziecie gotowych, przetworzonych produktów, karmimy dzieci smacznie, zdrowo i kolorowo. Przygotowujemy też potrawy razem z dziećmi, robiąc sałatki, soki, koktajle itp. Aby być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami naukowymi i korzystać z doświadczeń ekspertów, wzięliśmy udział w IV edycji ogólnopolskiego programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu, organizowanym przez Fundację Szkoła na Widelcu Grzegorza Łapanowskiego.

Jest to program edukacyjny, skierowany do dzieci z klas 0-3, którego celem jest edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcanie najmłodszych do gotowania. Został on przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Edukacja żywieniowo-kulinarna to połączenie przekazywania wiedzy teoretycznej dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, sposobu komponowania diety, wiedzy dotyczącej tego w jaki sposób mądrze robić zakupy, ale i tego jak jedzenie wpływa na nasz organizm z praktycznymi zajęciami, dzięki którym dzieci zdobywają praktyczne umiejętności takie jak krojenie, siekanie, poznają sprzęty kuchenne, uczą się zasad higieny i pracy w kuchni.

„Widzimy, że kluczem do sukcesu nie jest jedynie przekazanie uczniom suchej wiedzy na temat tego w jaki sposób się odżywiać, ale zachęcenie ich do próbowania zdrowych posiłków poprzez całoroczne, regularne zajęcia z gotowania, o gotowaniu i z wykorzystaniem produktów spożywczych, do których chcemy ich zachęcić.”- mówi Katarzyna Woźnicka, koordynatorka programu.

Fundacja Szkoła na Widelcu od 2012 roku aktywnie działa na rzecz poprawy żywienia dzieci i młodzieży w Polsce. Jej pracownicy, ale również wolontariusze prowadzą zajęcia w szkołach w całej Polsce podczas których łączą warsztaty kulinarne z przekazywaniem wiedzy o zdrowym żywieniu. Przekonują przede wszystkim do jedzenia warzyw i owoców, pokazują w jaki sposób można przygotować smaczne danie w prosty sposób, ale i zachęcają dzieci do próbowania nowych smaków.

W ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” otrzymaliśmy dostęp do bezpłatnych scenariuszy zajęć, filmów edukacyjnych, plakatów edukacyjnych i konkursowych, ulotek dla dzieci i rodziców, z których będziemy korzystać, planując zajęcia z dziećmi z zakresu edukacji żywieniowej.

Zajęcia będą prowadzone w grupach Motylków i Pszczółek, co najmniej raz w miesiącu.

Link do strony www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl/