Edukacja artystyczna

____________________________________________________________________________________________________________________

Rozwijanie aktywności twórczej dziecka to jedno z głównych zadań, jakie stawiamy przed sobą w naszym przedszkolu. Staramy się poprzez sztukę wpływać na proces kształtowania się dziecięcej: osobowości, wyobraźni, otwartości na świat, samodzielności, umiejętności dokonywania i uzasadniania własnych wyborów, a także umiejętności samodzielnej nauki i czerpania przyjemności z wyrażania samego siebie.

Prowadzone przez nas artystyczne działania dają dzieciom duży wachlarz możliwości twórczych i pozwalają w przyszłości na rozwój indywidualnych zainteresowań. W naszym przedszkolu dzieci tworzą sztukę każdego dnia

 Sztuka

W każdej grupie wiekowej odbywają się zajęcia z artystą plastykiem, na których dzieci poznają różnorodne formy artystycznego wyrazu.  Pastele, glina, odlewy gipsowe, węgiel, malowanie na szkle, batik, grafika, ryty, kolaż, frotaż, plenery artystyczne, wizualne formy przestrzenne, to tylko niektóre z propozycji realizowanych przez dzieci w naszym przedszkolu. Bierzemy udział w licznych konkursach czy wystawach i  możemy poszczycić się naprawdę wieloma sukcesami.

 Muzyka

Dzieci w każdym wieku uczestniczą w zajęciach muzyczno-rytmicznych, prowadzonych przez specjalistę z tej dziedziny. Poznają graną na żywo muzykę, uczą się także samodzielnej gry na wielu instrumentach, poznają różnorodne formy tańca, uczą się śpiewu i często z wielkim powodzeniem występują na licznych przeglądach i konkursach muzycznych.

 Teatr

W naszym przedszkolu teatrem żyją nie tylko dzieci, ale i dorośli. Staramy się na bieżąco śledzić repertuary pobliskich scen teatralnych. Dzieci oglądają każdą, odpowiednią dla ich wieku premierę teatralną. Trzy razy w roku wystawiamy nasze przedszkolne spektakle (z okazji dnia Babci i Dziadka), na zakończenie roku szkolnego oraz jasełka.  Na stałe współpracujemy z Teatrem Baj Pomorski, Teatrem Muzycznym oraz Teatrem Magmowcy.

 Poza tym:

– jesteśmy organizatorem ,,Przedszkolnego Konkursu Piosenki Aktorskiej”, który od 2010 roku odbywa się na scenie Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Biorą w nim udział dzieci ze wszystkich przedszkoli Torunia i okolic.

– organizujemy wielki ,,Koncert dla Babci i Dziadka”  z udziałem naszych przedszkolaków,

– uczestniczymy każdej jesieni w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych ,,Spotkania”,

– w czerwcu każdego roku organizujemy mini spektakle, które z okazji zakończenia roku szkolnego prezentuje każda z grup wiekowych naszego przedszkola,

– posiadamy własną garderobę wyposażoną w około 500 różnych kostiumów scenicznych,

– od kilku lat jesteśmy organizatorem miejskich lub powiatowych a nawet ogólnopolskich konkursów plastycznych, którego temat związany jest każdego roku z realizowaną akurat przez nasze przedszkole koncepcją pracy.

 

 

____________________________________________________________________________________________________________________