„INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA DLA PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO BIM-BAM-BINO W ALEKSANDROWIE KUJAWSKIM NA CZAS FUNKCJONOWANIA W CZASIE STANU EPIDEMICZNEGO ZWIĄZANEGO Z COVID-19”
Obowiązuje od 25.05.2020r do odwołania

§1
Informacje ogólne

1.Podstawa prawna
1)Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tj. Dz.U. 2019 poz.1495)
2)Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019r. poz. 1239, 1495, z 2020 r. poz. 284, 322, 374, 567.)
3)Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020r1 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 7.
2. Przedmiot instrukcji:
Przedmiotem procedury jest ustalenie zasad postępowania pracowników w czasie pandemii koronawirusa – Covid 19.
3. Przeznaczenia:
Instrukcja przeznaczona jest dla wszystkich pracowników przedszkola, rodziców i gości.
4. Cel instrukcji:
Celem instrukcji jest:
a) zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, dzieci i ich prawnych opiekunów oraz
innych osób przebywających na terenie przedszkola, w tym świadczących usługi na potrzeby placówki,
b) minimalizowanie ryzyka zakażenia pracowników, dzieci, ich prawnych opiekunów oraz
innych osób przebywających na terenie placówki, w tym świadczących usługi na potrzeby placówki,
c) ograniczenie liczby kontaktów na terenie obiektów .
d) kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania stanu pandemii.

§2
Organizacja opieki w placówce

1. Pierwszeństwo w przyjęciach dzieci do placówki w okresie epidemicznym zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej mają:
a) dzieci rodziców, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu (praca zdalna),
b) pracowników systemu ochrony zdrowia,
c) służb mundurowych,
d) pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych,
e) pracownicy realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
2. W przypadku kiedy po naborze dzieci rodziców pracujących będą nadal wolne miejsca w palcówce, przedszkole przyjmie także dzieci rodziców niepracujących. W przypadku zwiększenia ilości chętnych dzieci rodziców pracujących, przewyższających ilość miejsc w przedszkolu w okresie pandemii i obostrzeń, dzieci rodziców niepracujących będą zobowiązani do zwolnienia zajmowanego miejsca w przedszkolu.
3. Rodzic ubiegający się o przyjęcie swojego dziecka do przedszkola w okresie epidemicznym przy ograniczonej liczbie dzieci w grupie zobowiązany jest złożyć oświadczenie, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do instrukcji, w którym m.in. wyraża zgodę na pomiary temperatury u swojego dziecka.
4. W celu zachowania bezpieczeństwa i profilaktyki zachorowań na choroby zakaźne (w tym szczególności Covid-19) w okresie obowiązywania stanu epidemicznego i wprowadzonych przez MEN ograniczeń w dzielności placówek opiekuńczo-wychowawczych ustala się liczebność grup: Rybki i Biedronki po 12 dzieci, natomiast w mniejszych salach Motylki, Pszczółki do 5 dzieci.
5. Liczebność grupy ustala dyrektor placówki po konsultacji z organem prowadzącym, ale liczba ta nie może przekraczać 14 dzieci w grypach Rybek i Biedronek i 5 w mniejszych salach.
6. Dzieci z tej samej rodziny uczęszczające do przedszkola przebywają niezależnie od wieku w tej samej grupie.
7. Do pracy w grupach w miarę możliwości są przyporządkowani stali opiekunowie.
8. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci nie może być mniejsza niż 4m² na dziecko i każdego opiekuna.
9. Organizacja pracy powinna wykluczać spotykanie się ze sobą grup z wyjątkiem przejścia dzieci z innych grup przez salę Biedronek w celu skorzystania z toalety, przy czym ilość dzieci jednocześnie korzystających z toalety nie może przekroczyć 4 dzieci. Każdorazowo, po skorzystaniu przez dzieci z toalety są one zdezynfekowane.
10. Opiekunowie podczas wykonywania obowiązków służbowych powinni zachowywać między sobą dystans społeczny min. 1,5 m.
11. Rodzice i uprawnieni opiekunowie przyprowadzający/odbierający dziecko do/z placówki muszą zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min.2 m.
12. Rodzice w wyjątkowych sytuacjach mogą wchodzić z dziećmi do placówki, jednak wyłącznie do przestrzeni wspólnej placówki, z zachowaniem zasady – 2 rodziców jednocześnie w szatni.
13. Do placówki może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych.
14. Dziecko do placówki jest przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe.
15. Jeżeli w domu dziecka przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno jest przyprowadzać dziecka do placówki.
16. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce tylko do osób zdrowych i do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności tych osób:
a) osłona nosa i ust,
b) rękawiczki jednorazowe,
c) dezynfekcja rąk.
17. Placówka zabezpiecza min. jedno pomieszczenie na izolatorium, w którym może przebywać dziecko z podejrzeniem choroby lub chore pod opieką nauczyciela do czasu przejęcia opieki nad dzieckiem przez rodziców lub zabrania dziecka przez służby medyczne.
18. Izolatorium może być wykorzystane przez pracownika placówki, który otrzymał zalecenie izolacji od dyrektora placówki w oczekiwaniu na przyjazd służb medycznych.
19. Pomieszczenie izolatorium udostępnia się ponownie pod warunkiem przeprowadzenia procesu dezynfekcji.
20. Na czas trwania stanu epidemiologicznego zawiesza się możliwość zapraszania gości, rodziców i osób trzecich do grup przedszkolnych.
21. Umożliwia się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie ogrodu przedszkolnego.
22. Na terenie przedszkola w tym placu zabaw mogą przebywać tylko dzieci uczęszczające do placówki, pracownicy i rodzice. Po odebraniu dziecka z przedszkola, należy bezzwłocznie opuścić jego teren.
23. Na tablicy ogłoszeń znajduje się wykaz telefonów alarmowych i kontaktowych do: służb ratowniczych, dyrektora placówki, organu prowadzącego placówkę i organów sanitarno-epidemiologicznych.
24. Placówka jest wyposażona w 2 termometry bezdotykowe.

§3
Pobyt dzieci w placówce

1. Miejscem przekazania opieki nad dzieckiem jest strefa przed wejściem do przedszkola, w której może znajdować się jeden rodzic/opiekun wraz z dzieckiem oraz uprawniony pracownik przedszkola, kolejny rodzic musi zachować bezpieczną odległość 2m i czekać na swoją kolej.
2. Dzieci powyżej 4 roku życia przyprowadzane są do przedszkola przez rodziców/opiekunów w maseczkach.
3. Przed wejściem do placówki maseczka musi być zdjęta i zabezpieczona przez rodziców/opiekunów.
4. Dzieci do 4 lat przyprowadzane do przedszkola przez rodziców/opiekunów nie muszą mieć założonych maseczek.
5. Dzieci powyżej 4 roku życia posiadające stosowne zaświadczenie lekarskie, zwalniające ich z obowiązku noszenia maseczek, przyprowadzane do przedszkola mogą być bez maseczek.
6. Przed przejęciem opieki nad dziećmi w strefie wejścia do budynku dokonywana jest codziennie kontrola temperatury i ogólnego stanu zdrowia.
7. Po wstępnej kontroli stanu zdrowia dziecka opiekę nad dzieckiem uczęszczającym do placówki przejmuje upoważniony pracownik placówki. Opieka nad dzieckiem rozpoczyna się od:
a) przejęcia opieki nad dzieckiem od rodziców/upoważnionych opiekunów przy wejściu do budynku,
b) udania się do szatni celem przebrania się,
c) zaprowadzenia dziecka do łazienki celem umycia rąk,
d) doprowadzenia do sali grupy przedszkolnej.
7. Dzieci przebywające w grupie przedszkolnej oraz na wewnętrznym placu zabaw nie są zobowiązane do noszenia maseczek i innych środków ochrony indywidualnej.
8. Dzieci nie mogą korzystać z wyjść poza teren placówki i wycieczek.
9. Zabroniony jest osobisty kontakt z osobami trzecimi dzieci uczęszczających do placówki.
10. Dzieci pozostające pod opieką placówki korzystają z: pomieszczeń, sprzętu, zabawek i pomocy dydaktycznych, ale bez możliwości przynoszenia do przedszkola zabawek własnych i wynoszenia zabawek z placówki.

§4
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

1. Organ prowadzący zapewnia pracownikom środki ochrony indywidualnej w postaci przyłbic/maseczek, rękawiczek jednorazowych, fartuchów ochronnych do zadań higieniczno-porządkowych.
2. Pracownicy przedszkola przejmujący opiekę nad dzieckiem od rodziców/upoważnionych opiekunów zobowiązani są zachować dystans min. 2 m i nosić maseczki ochronne/przyłbice ochronne i rękawiczki ochronne.
3. Pracownicy przedszkola przekazujący dziecko rodzicom/prawnym opiekunom zobowiązani są zachować dystans min. 2 m i nosić w tym momencie maseczki ochronne/przyłbice i rękawiczki ochronne.
4. Nauczyciele i pracownicy obsługi podejmujący pracę w grupie przedszkolnej nie są zobowiązani do noszenia maseczek/przyłbic i innych środków ochrony indywidualnej.
5. Przy wejściu do budynku placówka:
a) zamieszcza informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do budynku,
b) umożliwia skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk,
c) egzekwuje obowiązek dezynfekcji rąk przez rodziców/opiekunów i osoby trzecie,
d) egzekwuje obowiązek zakrywania ust i nosa.
6. Placówka umożliwia regularność mycia rąk wodą i mydłem oraz dopilnowuje, aby robiły to dzieci, w szczególności :
a) po przyjściu do przedszkola ,
b) przed jedzeniem,
c) po skorzystaniu z toalety,
d) po powrocie z placu zabaw.
7. Placówka wprowadza stały monitoring codziennych prac porządkowych ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych w tym w szczególności: poręczy, klamek, powierzchni płaskich, parapetów, blatów, półek, powierzchni stolików, krzeseł, włączników, klawiatury komputera, powierzchni sprzętu i pomocy dydaktycznych. W celu prawidłowego wykonania prac porządkowych Dyrektor placówki sporządza harmonogram i wydaje indywidualne polecenia.
8. Harmonogram mycia i dezynfekcji pomieszczeń, sprzętu i wyposażenia określa dyrektor placówki i wydaje w tej mierze odrębne zarządzenie.
9. Niezależnie od harmonogramu mycia i dezynfekcji w placówce zostały udostępnione preparaty dezynfekujące do stosowania, których są zobowiązani wszyscy pracownicy przedszkola, rodzice i osoby trzecie.
10. Pomieszczenia przedszkola, zabawki, krzesełka, stoliki, podłogi, pomoce dydaktyczne i wszystkie sprzęty w danym dniu użyte przez dzieci lub personel przedszkola są dezynfekowane.
11. W miarę możliwości i potrzeby częstszej dezynfekcji będą poddawane klamki, włączniki, krzesła i stoliki.
12. Sale, w których przebywają dzieci powinny być min. raz na godzinę wietrzone.
13. Z sali są usunięte przedmioty i sprzęty, które nie mogą być w skuteczny sposób uprane lub zdezynfekowane np.: pluszowe zabawki, wykładziny.
14. Sprzęt na placu zabaw jest regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie będzie takiej możliwości sprzęt będzie zabezpieczony przez użyciem.
15. Czynności dezynfekujące w pomieszczeniach i na placu zabaw są wykonywane:
a) wg zaleceń producenta,
b) w trakcie nieobecności dzieci w pomieszczeniu z uwzględnieniem obowiązku wywietrzenia pomieszczenia przed wejściem do niego dzieci i ich opiekunów tak, by nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji,
c) w trakcie nieobecności dzieci i opiekunów w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw.
16. W ramach edukacji związanej z właściwym wykonywanie zabiegów mycia rąk w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych umieszcza się instrukcje mycia i dezynfekcji rąk.
17. Toalety i umywalnie dezynfekowane są na bieżąco, po każdym ich użyciu przez dzieci i personel.
18. Indywidualne przyłbice pracowników muszą być przez nich dezynfekowane od strony zewnętrznej kilka razy dziennie.

§5
Tryb postępowania w przypadku stwierdzonego zagrożenia

1. Na podstawie wyrażonej w oświadczeniu rodziców dzieci zgody (Załącznik nr 1 do instrukcji) , dokonywana jest przez pracowników placówki kontrola temperatury ciała dziecka i sprawdzenie poprzez obserwację jego stanu dyspozycji zdrowotnej.
2. Kiedy wynik kontroli zdrowia dziecka przez pracownika wykaże podwyższoną temperaturę powyżej +37,5°, duszności, kichanie, kaszel itp., następuje:
a) odmowa przyjęcia do placówki na podstawie zauważonych niepokojących objawów chorobowych, o czym pracownik informuje dyrektora placówki i odnotowuje ten fakt w rejestrze uwag,
b) podczas pobytu dziecka w placówce fakt niedyspozycji zdrowotnej dziecka nauczyciel zgłasza dyrektorowi placówki, który wydaje decyzję w sprawie umieszczenia dziecka w izolatorium pod opieką znanego dziecku opiekuna. Po umieszczeniu dziecka w izolatorium o fakcie niedyspozycji zdrowotnej dziecka informowani są niezwłocznie jego rodzice/opiekunowie, a w razie konieczności służby ratownicze, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna oraz organ prowadzący placówkę.
3. Dyrektor zawiesza możliwość uczęszczania dziecka do placówki do czasu wyzdrowienia z jednoczesnym dostarczeniem zaświadczenia od lekarza prowadzącego kiedy:
a) nastąpiła odmowa przyjęcia dziecka do placówki w momencie wstępnej kontroli podczas przejmowania opieki nad dzieckiem;
b) umieszczenia dziecka w izolatorium, wezwania rodziców i służb medycznych w celu wykonania diagnostyki medycznej/leczenia,
c) poinformowania placówki przez rodziców o nałożonej przez organy sanitarno-epidemiologiczne w rodzinie, miejscu pracy rodziców decyzji o: nadzorze epidemiologicznym, kwarantannie czy rozpoczętej procedurze diagnostycznej w celu stwierdzenia/wykluczenia zachorowania na Covid-19 lub na inną zakaźną chorobę.
4. Dyrektor w momencie stwierdzenia u jednego z dzieci z grupy zagrożenia epidemiologicznego:
a) zawiesza funkcjonowanie grupy przedszkolnej lub placówki, niezwłocznie informując telefonicznie o swojej decyzji rodziców dzieci,
b) zgłasza stwierdzone zagrożenie służbom sanitarno-epidemiologicznym,
c) zgłasza stwierdzone zagrożenie organowi prowadzącemu placówkę,
d) ustala w postępowaniu wewnętrznym identyfikując możliwy krąg oddziaływania zakażeń,
e) rozpoczyna proces kompleksowej dezynfekcji pomieszczeń placówki,
f) poddaje się innym decyzjom organu sanitarno-epidemiologicznego, organu prowadzącego placówkę i przekazuje te decyzje rodzicom i pracownikom placówki.
5. Dyrektor w momencie stwierdzenia zagrożenia epidemiologicznego u pracownika, zleceniobiorcy lub dostawcy usług ( np.: podwyższona temperatura-mierzona przy wejściu do przedszkola):
a) przeprowadza wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, identyfikując możliwy krąg możliwych zakażeń,
b) informuje niezwłocznie organy sanitarno-epidemiologiczne,
c) informuje niezwłocznie pracowników, zleceniobiorców, stażystów i dostawców usług o stwierdzonym zagrożeniu o fakcie zgłoszenia sprawy do organów sanitarno-epidemiologicznym,
d) zawiesza działalność komórki organizacyjnej lub całej placówki.
6. Jeżeli dyrektor przedszkola otrzyma informację, że dziecko uczęszczające do placówki lub członek jego najbliższej rodziny zostali: objęcie nadzorem epidemiologicznym, poddani kwarantannie, poddani procesowi diagnostyki medycznej czy leczenia zawiesza w obowiązkach pracowników mających kontakt z dzieckiem i wydaje inne zalecenia wydane przez organy sanitarno-epidemiologiczne w porozumieniu z organem prowadzącym placówkę.
7. W celu ochrony danych osobowych, praw publicznych i godności osób w stosunku do których może być podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na Covid-19 lub inną chorobę zakaźną dyrektor placówki anonimizuje dane osobowe z wyjątkiem realizacji obowiązku prawnego przekazania informacji właściwym organom państwowym.

§6
Stosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej

1. Organ prowadzący zabezpiecza odpowiednią ilość i jakość środków ochrony indywidualnej dla potrzeb dzieci, pracowników przedszkola i osób trzecich, które wykażą interes pobytu i załatwiania spraw w placówce.
2. Pracownicy przedszkola przejmujący opiekę nad dzieckiem od rodziców/upoważnionych opiekunów zobowiązani są zachować dystans min. 2 m i nosić maseczki ochronne/przyłbice ochronne.
3. Nauczyciele i pracownicy obsługi podejmujący pracę w grupie przedszkolnej nie są zobowiązani do noszenia maseczek/przyłbic i innych środków ochrony indywidualnej.
4. Pracownicy przedszkola przekazujący dziecko rodzicom/prawnym opiekunom zobowiązani są zachować dystans min. 2 m i nosić w tym momencie maseczki ochronne/przyłbice.
5. Pracownik sprawujący indywidualną opiekę nad dzieckiem przebywającym w izolatorium zobowiązany jest do zabezpieczenia się w dostępne w placówce środki ochrony indywidualnej tj. kombinezon ochronny, przyłbica i maseczka oraz rękawice ochronne.

§7
Dodatkowe obowiązki nauczycieli

1. Nauczyciel w trakcie wykonywania obowiązków służbowych powinien w szczególności:
a) wyjaśniać dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone i odnotowuje ten fakt w dokumentacji,
b) jeżeli do zajęć wykorzystuje przybory sportowe, np.: piłki, skakanki, obręcze, powinien je systematycznie dezynfekować,
c) wietrzyć salę, w której organizuje zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzić gimnastykę przy otwartych oknach,
d) zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
e) unikać (jeżeli to możliwe) organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu np.: dzieci podczas posiłków rozsadzić w większej odległości od siebie.
f) przestrzegać zasad higieny osobistej oraz stosować środki ochrony indywidualnej w sytuacjach wymaganych prawem tzn.: maseczki i rękawiczki powinny być stosowane w czasie wykonywania czynności zawodowych w przestrzeni publicznej oraz w przestrzeniach i budynkach placówki podczas obsługi interesantów, klientów lub pozostając w kontakcie z innymi osobami wchodzącymi na jego teren,
g) zdezynfekować dłonie przy drzwiach wejściowych przed wejściem na teren placówki zgodnie z instrukcją dezynfekcji,
h) pilnować osób (jeżeli jest świadkiem lub przyjmuje petenta/gościa) wchodzących na teren placówki, aby: zdezynfekowali dłonie przed wejściem w głąb placówki (obowiązek dotyczy także osób posiadających własne rękawiczki), zakryli usta i nos oraz zachowali dystans społeczny,
i) wspierać pracowników obsługi w częstym dezynfekowaniu stanowisk pracy oraz miejsc wspólnych – zwłaszcza jeśli ich elementy są często dotykane,
j) każdorazowego zdezynfekować blaty i wszystkich elementów przez siebie dotykanych (biurko, komputer, klawiatura, myszka, krzesło itp.) przed i po użytkowaniu,
k) nosić osłonę nosa i ust w postaci maseczki, stosować przyłbicę lub gogle ochronne oraz rękawice gumowe w czasie wykonywania obowiązków służbowych, jeśli jest to w danej chwili wymagane przepisami prawa lub utrzymaniem bezpieczeństwa biologicznego,
l) stosować się do zapisów zarządzeń, procedur, instrukcji i innych zaleceń wprowadzonych do stosowania – ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji,
m) regularnie i często myć ręce zgodnie z instrukcją mycia udostępnioną przez dyrektora znajdującą się przy umywalce, a następnie zdezynfekować osuszone dłonie,
n) zwiększyć częstotliwość mycia rąk – szczególnie ręce należy myć:
– przed każdym wyjściem z pomieszczeń sanitarnych tj.: toalety, szatnie, itp.
– przed i po spożyciu posiłku,
– przed wejściem do grupy,
– po przebraniu się w odzież roboczą lub własną oraz każdorazowo po wiązaniu butów,
– po czynnościach typu: sprzątanie, mycie, itp.
– po dotykaniu obuwia swojego lub dziecka,
Uwaga!!!
Jeśli nie ma technicznych możliwości umycia rąk, należy stosować środki odkażające udostępnione w dozownikach przez pracodawcę.
o) zachować bezpieczną odległość 2m od rozmówcy, współpracowników i dzieci (jeśli jest to możliwe),
p) zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania, a następnie zanieczyszczoną chusteczkę wyrzucić do zamkniętego kosza i umyć ręce,
q) nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu,
r) stosować fartuch z długim rękawem podczas przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji,
s) unikać dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej, jeżeli istnieje taka możliwość,
t) opiekować się dziećmi i pilnować, aby stosowały się do reżimu sanitarnego (utrzymywały, w miarę możliwości, dystans społeczny, myły często ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją mycia rąk, nie dotykały rękami oczu ani nosa, nie pluły na innych itp.),

2.Nauczyciel zgłasza bezpośrednio dyrektorowi placówki wszelkie możliwe zagrożenia dla życia i zdrowia w tym o stanie niedyspozycji zdrowotnej: współpracowników, dzieci, rodziców / upoważnionych przez rodziców opiekunów i osób trzecich z zachowaniem szczególnych zasad ochrony danych osobowych.

§8
Dodatkowe obowiązki pracowników obsługi

Pracownik obsługi w trakcie wykonywania obowiązków służbowych powinien w szczególności:
a) przestrzegać zasady higieny osobistej oraz stosować środki ochrony indywidualnej w sytuacjach wymaganych prawem tzn.: maseczki i rękawiczki powinny być stosowane w czasie wykonywania czynności zawodowych w przestrzeni publicznej oraz w przestrzeniach i budynkach placówki podczas obsługi interesantów, klientów lub pozostając w kontakcie z innymi osobami wchodzącymi na jego teren,
b) zdezynfekować dłonie przy drzwiach wejściowych przed wejściem na teren placówki zgodnie z instrukcją dezynfekcji,
c) pilnować osób wchodzących na teren placówki aby: zdezynfekowali dłonie przed wejściem w głąb placówki (obowiązek dotyczy także osób posiadających własne rękawiczki), zakryli usta i nos oraz zachowali dystans społeczny,
d) nie wpuszczać rodziców poza strefę wspólną (szatnia dla dzieci),
e) często dezynfekować stanowisko pracy (tj. stoły, krzesła, szafki, maszyny i urządzenia używane w czasie pracy, w tym zmywarki, odkurzacze, drabiny, itp.), pomieszczenia socjalne (tj.: muszle toaletowe, umywalki, krany, deski sedesowe, podajniki do papieru, pojemniki na mydło itp.), szatnie dla dzieci i personelu (szafki, wieszaki, siedziska, lustra itp.), sale (tj. stoliki, krzesła, podłogi
w obrębie zachowanej strefy bezpieczeństwa wokół używanych stolików) – zwłaszcza jeśli ich elementy są często dotykane,
f) czyścić blaty stołów i poręcze krzeseł po posiłkach,
g) regularnie czyścić lub dezynfekować zabawki i sprzęt sportowy (piłki, skakanki, obręcze itp.) używany przez dzieci,
h) każdorazowo zdezynfekować blaty i wszystkich elementy wspólne (dotykane elementy czajnika, noży kuchennych, desek do krojenia itp.) przed i po posiłku,
i) regularnie (w określonych przez pracodawcę odstępach czasowych) czyścić elementy wspólne tj. wspólne powierzchnie, klamki, poręcze, włączniki światła, blaty, krzesła w tym ich oparcia itp.
j) nosić osłony nosa i ust w postaci maseczki, stosować przyłbicę lub gogle ochronne oraz rękawice gumowe w czasie wykonywania obowiązków służbowych, jeśli jest to w danej chwili wymagane przepisami prawa lub utrzymaniem bezpieczeństwa biologicznego,
k) stosować zapisy zarządzeń, procedur, instrukcji i innych zaleceń wprowadzonych do stosowania – ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji,
l) regularnie i często myć ręce zgodnie z instrukcją mycia udostępnioną przez dyrektora znajdującą się przy umywalce, a następnie zdezynfekować osuszone dłonie ,
m) zwiększyć częstotliwości mycia rąk , w szczególności:
a. przed każdym wyjściem z pomieszczeń sanitarnych tj.: toalety, szatnie, jadalnie, itp.
b. przed i po wydawaniu posiłków, karmieniu dzieci, obsłudze higienicznej dzieci itp.
c. przed i po spożyciu posiłku,
d. przed wejściem do grupy,
e. po przebraniu się w odzież roboczą lub własną oraz każdorazowo po wiązaniu butów,
f. po czynnościach typu: sprzątanie, mycie, odkurzanie, itp.
g. po dotykaniu obuwia swojego lub dziecka,
Uwaga!!!
Jeśli nie ma technicznych możliwości umycia rąk, należy stosować środki odkażające udostępnione
w dozownikach przez pracodawcę.
n) zachować bezpieczną odległość 2m od rozmówcy, współpracowników i dzieci (jeśli jest to możliwe),
o) zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania, a następnie zanieczyszczoną chusteczkę wyrzucić do zamkniętego kosza i umyć ręce,
p) nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu,
q) wspierać nauczyciela w opiece nad dziećmi i pilnować, aby dzieci stosowały się do reżimu sanitarnego (utrzymywały, w miarę możliwości, dystans społeczny,
myły często ręce wodą
z mydłem zgodnie z instrukcją mycia rąk, nie dotykały rękami oczu ani nosa, nie pluły na innych itp.),
r) stosować fartuch z długim rękawem podczas przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji,
s) kichać, wycierać nos, czy usta przy pomocy chusteczki jednorazowej poza strefą wydawania posiłków i karmienia dzieci,
t) wycofać żywność, z którą miał kontakt, jeżeli w czasie wydawania, przygotowywania lub karmienia doszło do mimowolnego, fizjologicznego jej skażenia, a następnie zgłoszenia tego faktu przełożonemu,
u) zdezynfekować na koniec swojej zmiany roboczej wszystkie elementy dotykane w czasie pracy (blaty robocze, gałki, itp.) oraz miejsca wspólne tj.: klamki, poręcze itp.
v) unikać dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej, jeżeli istnieje taka możliwość,

§9
Obowiązki rodziców

1. Rodzice są zobowiązani regularnie przypominać swoim dzieciom o podstawowych zasadach higieny z podkreśleniem, iż powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie i odpowiednio zasłaniać twarz podczas kichania czy kasłania.
2. Wszelkie informacje o nagłej nieobecności dzieci w przedszkolu rodzice są zobowiązani przekazać dyrektorowi przedszkola telefonicznie bądź mailowo.
3. Rodzice/opiekunowie przyprowadzają do placówki tylko dzieci zdrowe.
4. Przyprowadzający dziecko rodzic/opiekun także musi być zdrowy.
5. Rodzic przyprowadzający dziecko pora pierwszy po przerwie spowodowanej coronawirusem – Covid 19 , musi dostarczyć podpisane oświadczenie w którym udziela zgody na wywiad o stanie zdrowia jego dziecka i przeprowadzenie pomiaru temperatury ciała dziecka.
6. Rodzice są zobowiązani pozostawić dziecko w domu jeżeli w rodzinie lub wśród osób, z którymi dziecko miało kontakt wykryto podejrzenie lub potwierdzono zachorowanie na Covid-19 lub inną chorobę zakaźną.
7. Przed wyjściem dziecka z domu do przedszkola rodzic powinien dokonać pomiaru temperatury ciała dziecka.
8. Przed wyjściem z domu rodzicie i dzieci od 4 roku w przestrzeni publicznej zakładają maseczki.
9. W celu ograniczenia ilości osób przebywających na terenie placówki dziecko do placówki przyprowadzane jest przez jednego rodzica/opiekuna.
10. Dziecko przyprowadzane jest do wyznaczonej przez dyrektora placówki strefy z zachowaniem bezpiecznej odległości 2 metrów od innych rodziców przyprowadzających dzieci do placówki. W strefie tej opiekę nad dziećmi przejmują pracownicy przedszkola.
11. Rodzice zobowiązani są (miarę możliwości) do osobistego przyprowadzenia i odbioru dziecka z placówki.
12. W sytuacjach nadzwyczajnych dyrektor placówki dopuszcza możliwość pisemnego upoważnienia innej niż rodzice pełnoletniej osoby do przyprowadzenia i odbioru dziecka z placówki.
13. Rodzice lub upoważniony opiekun zobowiązani są do osobistego stawiennictwa w placówce w celu przejęcia opieki nad dzieckiem w sytuacji złego samopoczucia dziecka i konieczności poddana dziecka diagnostyce medycznej lub z powodu zagrożenia epidemiologicznego w placówce bądź grupie dziecka.
14. Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego informowania placówki o potwierdzonych dolegliwościach chorobowych dziecka i najbliższych członków rodziny związanych z chorobami zakaźnymi w tym szczególności Covid-19, a przede wszystkim takich decyzji służb jak: poddanie członków rodziny nadzorowi epidemiologicznemu, kwarantannie, działaniach diagnostycznych związanych z wykonaniem testów na obecność Covid-19.
a) w celu ochrony danych osobowych, praw i godności dzieci, rodziców i innych osób fizycznych zgłoszenie dokonywane jest bezpośrednio a w przypadku braku kontaktu z nauczycielem, dyrektorowi placówki.

15. Przez czas oczekiwania na:
a) zakończenie nadzoru epidemicznego,
b) zakończenie kwarantanny,
c) zakończenia leczenia i diagnostyki medycznej w tym oczekiwania na wynik testu na Covid-19, dziecko pozostaje pod opieką rodziców w miejscu zamieszkania.
16. Rodzice zobowiązani są do szczegółowego zapoznania się powyższą instrukcją i przestrzegania jej do odwołania.

Aleksandrów Kujawski 20.05.2020